SPRIEVODCA

Čo premyslieť skôr ako sa pustíte do videa?

Už viete, že chcete video, ale ešte ste sním nemali skúsenosť ? Prevedieme vás týmto procesom krok za krokom. Takže s chuťou do toho!

Perfektne pripravené zadanie videa má jediný cieľ - osloviť videoproducenta, ktorý:

- bude mať jasnú predstavu o tom, čo chcete

- zvládne také video vyrobiť

- zmestí sa do rozpočtu

Čím lepšie bude vaše zadanie, tým menej času potom strávite vysvetľovaním vašej vízie produkcii. 

Čo od videa očakávate ?  

Možno máte jasnú predstavu o tom, ako má video vyzerať. Alebo aj nie. Ale to vôbec nevadí. Sme majstrami vo svojom obore a vieme, ako má video správne gradovať, akú má mať dynamiku a ako vybrať odpovedajúcu hudbu do pozadia. Kľúčové je pre nás najskôr pochopiť, aký je účel požadovaného videa, aby sme vám mohli navrhnúť náš koncept. 

Najskôr si teda ujasnite odpovede na nasledujúce otázky:

- Čoho chcem pomocou videa dosiahnuť? Je cieľom vysvetliť užívateľom, ako funguje vaša služba, rozšíriť povedomie o produkte pomocou promo videa alebo vytvoriť upútavku na event? To všetko potrebujeme vedieť.


- Komu je video určené? Skúste sa zamyslieť a čo najlepšie definovať, kto je cieľovou skupinou. Poňatie videa sa musí trafiť do vkusu cieľovky a bude sa zásadne líšiť, pokiaľ je určené pre vyznávačov extrémnych športov alebo majiteľov účtovníckej firmy.


- Kam chcete video umiestniť? Technické požiadavky videa na web a TV spotu sú diametrálne odlišné a pre nás ide o zásadnú informáciu, ktorú potrebujeme vedieť predtým, ako sa pustíme do pordukcie. 


- Ako má video na diváka pôsobiť? Video môže motivovať priamo k nákupu, alebo len pobaviť či vzbudiť určitú náladu. Čo je vašim cieľom?

Aké videá sa vám páčia?

Aj keď neviete presne popísať, ako má vaše nové video vyzerať, určite viete, čo sa vám páči. Pošlite nám odkazy na videá, ktoré sa blížia predstave o výsledku. Takéto odkazy sú pre nás k nezaplateniu a najlepšie si z nich urobíme predstavu o vašich požiadavkách.

Aký máte na video rozpočet?

Rozpočet v zadaní videa nesmie chýbať. Tvorba videa je komplexná záležitosť a rádovo sa pohybuje v jednotkách stoviek až tisícok eur. Samozrejme ako všade inde aj u videa platí: 

"You get what you pay for".

Aké dlhé má byť video?

Dĺžka videa je z hľadiska ceny kľúčová predovšetkým pri animovaných videí, ale pre nás je dôležité poznať aspoň orientačnú predstavu o dĺžke výsledného videa. Rozhodne sa ale nedá povedať, že čím kratšie, tým lacnejšie. Vytvoriť 30 sekundovú špičkovú reklamu môže byť omnoho náročnejšie ako 10 minútove video pre interné účely organizácie.

Požadujete hudbu, voiceover... alebo oboje? 

Zvuková stránka môže s rozpočtom poriadne zahýbať. Premyslite si, či chcete do videa nejaký komentár (voiceover) či hudobný podklad a nezabudnite popísať vaše predstavy v zadaní. Taktiež uveďte, či požadujete video vo viacero jazykových verziách. 

Stručne a jasno alebo čo by v zadaní videa nemalo chýbať ? 

Opakovanie je matkou múdrosti, takže ešte raz. Dopredu si treba premyslieť odpovede na nasledujúce otázky:

- Čo od videa očakávam?

- Aké videá sa mi páčia?

- Aký mám na video rozpočet?

- Aké dlhé má byť video?

- Chcem hudbu alebo voiceover?